• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.twitter.com/@ilgezdi

Anasayfa

Riskli alan; zemin yapısı veya üzerindeki yapılaşma sebebiyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıyan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı veya İdare (belediyeler, il özel idareleri vs.) tarafından Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın görüşü de alınarak belirlenen ve yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu tarafından kararlaştırılan alandır.
Tasarı, T.B.M.M. Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda 3- 4 Temmuz 2013 tarihlerinde gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde kabul edilerek T.B.M.M. Genel Kurulu’na sevk edilmiş; Genel Kurul’da 5, 6 ve 7 Kasım 2013 tarihlerinde görüşülerek yasalaşmıştır.
Gümrük Ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ve uzun zamandır kamuoyunda tartışma ve beklentilere yol açan Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği 28.05.2015 tarih ve 29369 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğin getirdiği düzenlemeler ile ilgili yorumlarımızı başka bir yazımızda sizlerle paylaşacağız. İşte Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği :
Ataşehir Belediyesi Emekevler Kentsel Dönüşüm Projesi’nde son başvuru tarihinin 30 Haziran 2015 olduğunu açıkladı. Ataşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklama şöyle : “İlçemiz Emekevler Bölgesindeki kentsel dönüşüm kapsamında inşaat faaliyetlerimiz devam etmekte ve anılan projede hak sahipliği tespit işlemleri sürdürülmektedir.
Dünyanın en büyük kentsel dönüşüm projesine ilişkin protokol; Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu tarafından imzalandı
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz KOCAOĞLU; kentsel dönüşüm konusunda son noktayı koydu : VATANDAŞIN RIZASI YOKSA, DÖNÜŞÜM DE OLMAYACAK…. İzmir Karabağlar’daki hemşehri derneklerini ziyaret eden İzmir Büyükşehir Belediye Aziz Kocaoğlu, “Kentsel dönüşümü rızayla, uzlaşıyla yapacağız. Anlaşamazsak yapmayacağız” dedi.
Maliye'ye göre, kentsel dönüşüm projesi kat karşılığı yapılıyorsa arsanın emlak vergisine esas değeri ne olursa olsun yüzde 1 KDV'ye tabi olacak. Ancak 6306 Afet Yasası kapsamında olsa dahi riskli görülen bir bina kat maliklerinden alman bedel karşılığında yıkılıp yeniden yapılırsa yüzde 18 oranında KDV ödenecek.
Türkiye Barolar Birliği Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen “Kentsel Dönüşüm ve Kamulaştırma Hukuku Semineri” 23 Mayıs 2015 günü saat 10.00’da yapıldı.
... 74 ...

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam220
Toplam Ziyaret389963
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.601318.6758
Euro19.523819.6020
Konuk Yazarlar
Hava Durumu