• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.twitter.com/@ilgezdi
EMLAK VERGİSİ İÇİN DAVA AÇMA DÖNEMİ

Emlak vergisine esas olacak ve önümüzdeki 2022-2026 yıllarına ilişkin emlak rayiç bedellerini belirleyecek takdir komisyonları toplandı. Özellikle İstanbul’un ilçelerinde ve başka bir çok ilde yüzde 100’ü aşan artışlar dikkat çekti. EMLAK VERGİSİ BEDELLERİNİN BİREBİR TEBLİGATI GEREKMEDİĞİNDEN DAVA AÇMA SÜRESİNİ KAÇIRMAMAK GEREKİYOR.

Arsa ve binalarla ilgili olarak 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu kapsamında emlak vergisi belirlenmektedir.

Emlak vergisi ilçe bazında İlçe Kıymet Takdir Komisyonu tarafından belirlenmektedir. Bu komisyonun sekreterliğini ilçe Belediyeleri yürütmektedir. Komisyon başkanı genelde Belediye tarafından belirlenen bir yetkili ya da Belediyenin yöneticilerinden biri olmaktadır.

İlçe Takdir Komisyonları tarafından takdir edilen emlak vergisi bedelleri; 21 Mayıs tarihine kadar Valilik bünyesindeki Merkez Komisyonuna teslim edilmektedir.

Merkez Komisyonu yaptığı incelemeler neticesinde İlçe Takdir Komisyonları tarafından belirlenen değerleri değiştirerek ya da aynen kabul etme yetkisine sahiptir. Merkez Komisyonu tarafından belirlenen bu değerler tekrar İlçe Takdir Komisyonuna gönderilir.

İlçe Takdir Komisyonu; Merkez Takdir Komisyonu’nun “öneri-teklif” şeklindeki belirlemesini kabul edebileceği gibi bunu kabul etmeyip yeniden kendileri tarafından belirlenen ilk rayiç değerleri tekrar karara bağlayarak 30 Haziran’da Merkez Komisyona imza karşılığı teslim ederler.

1 Temmuz itibariyle belirlenen emlak vergisi bedelleri Belediyelerde ve tüm muhtarlıklarda askıya çıkarılır.

Emlak vergisi bedelleri “askıya çıkmadan önce” kimsenin itiraz ya da dava açma hakkı yoktur. Belirlenen değerlerin askıya çıkarılmasından itibaren 30 gün içinde bu değerlere karşı dava açılabilir. Ancak bu davanın ön şartı; davayı açacak kişi ya da kurumun davayı açacağı ilçe Belediyesi nezdinde emlak vergisi mükellefi olması gerekmektedir.

Temmuz ortasında adli tatil başladığı için adli tatil başladığında bu süre durur ve adli tatil bitiminde kalan süre bu süreye eklenir. Ancak herhâlükârda dava açma süresi 30 gündür. Takdir komisyonu kararlarına karşı 30 gün içinde dava açılmazsa belirlenen değerler kesinlik kazanmış olacak. EMLAK VERGİSİ BEDELLERİNİN BİREBİR TEBLİGATI GEREKMEDİĞİNDEN DAVA AÇMA SÜRESİNİ KAÇIRMAMAK GEREKİYOR.

Av. Ali Rıza İLGEZDİ

Whatsapp İletişim Hattı: 0533 259 00 69

e-mail : aliriza_ilgezdi@hotmail.com


  
641 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam62
Toplam Ziyaret377785
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.413718.4875
Euro17.778417.8496
Konuk Yazarlar
Hava Durumu