• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.twitter.com/@ilgezdi
KENTSEL DÖNÜŞÜMDE KREDİ LİMİTLERİ YÜKSELTİLDİ

Binasını kentsel dönüşüm kapsamında kendisi yenilemek isteyenler için kolaylık sağlayan faiz desteğine ilişkin yeni karar 13.02.2021 tarihli Resmi Gazete’de yayınlandı. Bu kapsamda 6306 sayılı kanun kapsamında hak sahiplerinde bankalardan kullandırılacak kredilere sağlanacak faiz desteği tutarları değiştirildi.

Binasını güçlendirmek isteyenlere verilen kredi miktarı; 50.000TL’den 80.000TL’ye yükseldi.

Binasını kentsel dönüşüme sokmak isteyenlere verilen kredi miktarı 125.000TL’den 200.000TL’ye yükseldi.

Birden fazla evi olanlara ilişkin verilen kredi miktarı ise 625.000TL’den 1.000.000TL’ye yükseltildi.

Böylece tüm kalemlerde yüzde 60 oranında kredi desteği artışı yaşandı.

Kentsel dönüşüm kapsamında uygun şartlarda kredi almak isteyenler 120 aya kadar vade yapabilme imkanına sahip.

6306 sayılı Yasa kapsamında binası riskli olarak tespit edilen gerçek veya tüzel kişilerin anlaşmalı bankalardan kullanacağı kredilere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteği sayesinde standart konut kredilerine göre yıllık bazda yüzde 4 ile yüzde 3 arasında daha düşük oranda konut kredisi faiz desteği veriliyor.

NE ZAMAN BAŞVURULMALI?

6306 sayılı Yasa kapsamında faiz desteği verilebilmesi için tahliye tarihinden itibaren bir yıl içinde bankaya başvurulmuş olması gerekiyor. Bu karar kapsamında Bakanlıkça onaylanan faiz destekli kredilerin kullandırılma süresi Bakanlık tarafından verilen faiz desteği uygunluk yazısı tarihinden itibaren bir yıldır.

Türkiye’de 9.8 milyon bina, 28.6 milyon konut bulunuyor. Bunun yaklaşık 6.7 milyonu riskli ve yaklaşık 1.5 milyonunun acil dönüşüme girmesi gerekiyor. Bu kapsamda 2012’den bu yana; 28.6 milyon konuttan 1.5 milyon konutun dönüşümünü tamamlandı.  

KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ NEDİR, NASIL ALINIR?

Kentsel dönüşüm kredisi, riskli yapı olduğu tespit edilen konut ya da iş yerini yeniden inşa ettirmek isteyen kişiler tarafından kullanılabilen bir banka kredisidir. 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’un 7. maddesine göre kentsel dönüşüm kapsamında konut ya da iş yerini yenilemek isteyen kişilerin kullandığı bu banka kredisine faiz desteği verilir.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ ŞARTLARI NELERDİR?

Kentsel dönüşümde gayrimenkul sahipleri ve kiracılara devlet tarafından kira yardımı veya faiz desteği verilmektedir. Bu yardımların sadece birinden faydalanmak mümkündür. Kira yardımı talep etmeyen kişiler bankalardan alacakları kentsel dönüşüm kredilerinde faiz indiriminden yararlanabilirler. Sadece TL cinsinden kullanılabilen kentsel dönüşüm kredisi konutlar için azami 10, iş yerleri için ise 7 yıl vadeye kadar verilebilir. Kentsel dönüşüm kredisi kullanan kişiler; noter harcı ve banka sigorta muamele vergisinden de muaf olur.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ FAİZ İNDİRİMİ ORANLARI NEDİR?

Devlet desteği ile alınacak kentsel dönüşüm kredisinde konutlar için % 4, iş yerleri için % 3 faiz indirimi uygulanır. Enerji verimliliği yüksek binalara ise daha yüksek faiz indirimi yapılır. Konutlarda, enerji kimlik belgesinde yazan enerji sınıfı B ise % 4.5, A ise % 5 faiz indirimi uygulanır. İş yerlerinde ise enerji sınıfı B ise % 3.5, A ise % 4 faiz indirim desteği verilir. Ancak kredi ödemelerini yapmayan kişilerin faiz indirim desteği durdurulur.

NE KADAR KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ VERİLİR?

Faiz indirimi destekli kredi kullanımı 13.02.2021 tarihli karar kapsamında azami 200.000TL’dir. Birden fazla dairesi ya da iş yeri olan kişiler ise her bir gayrimenkul için 200.000TL’yi aşmamak kaydıyla toplamda 1.000.000TL’ye kadar kredi kullanabilir. Binasını güçlendirmek isteyenler de aynı karar kapsamında 80.000TL kredi kullanabilecek.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ NASIL ALINIR?

Riskli yapı olduğu tespit edilen binanın tahliyesinden sonra 1 yıl içerisinde bankaya kredi başvurusunda bulunulması gerekir. Banka başvuruyu değerlendirir ve kredi onayı verir. Ardından banka, kredi başvurusunda bulunan kişinin bilgilerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na göndererek faiz desteği onayı talep eder. Bakanlıktan kredi onayı geldikten sonra kredi kullandırılır.

Av. Ali Rıza İLGEZDİ
Whatsapp İletişim Hattı: 0533 259 00 69
e-mail : aliriza_ilgezdi@hotmail.com

 

  
597 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam82
Toplam Ziyaret377805
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.413718.4875
Euro17.778417.8496
Konuk Yazarlar
Hava Durumu