• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.twitter.com/@ilgezdi

RİSKLİ YAPILARDA KAT MALİKLERİ TOPLANTIYA NASIL ÇAĞRILIR?

Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı lisanslı kuruluşlarından alınan çürük raporu ile bina riskli yapı olarak değerlendirilir ve Tapu'ya şerh konulur. Riskli bina tespiti yapıldıktan sonra yasal olarak 60 gün içinde bina yıkılır yada yıkım süreci 30 günlük süreler ile uzayabilir. 

Sonuçta belli bir süre içinde yıkılacağı için riskli yapı tespiti yapıldıktan sonra binadaki kat malikleri bir araya gelerek karar almalı; bina ortak karar protokolü ile birlikte bina yıkıldıktan sonra ne şekilde yapılacağı konusunda anlaşma yapmış olmaları gerekir. 

Genelde risk raporu almadan önce kat maliklerinin aralarında konuşup anlaşmalarında faydalı olacaktır. Binadaki tüm kat maliklerinin oy birliği ile karar alması halinde süreç çok daha rahat ilerler. Binanın yıkılmasından sonra ne şekilde ve kim tarafından yapılacağı konusunda fikir birliği sağlandıktan sonra risk tespiti yaptırmak daha doğru bir yöntem olacaktır. 

Risk tespit raporu olan bina için kat maliklerinin tamamının anlaşamadığı durumlarda 2/3 oy çokluğu aranır. Ancak bu çoğunluğun sağlanması için öncelikle kat maliklerinin toplantıya çağrılması gerekir. Bu toplantı çağrısının 6306 sayılı yasa gereğince noter kanalıyla yapılması zorunludur. Yasanın şekil şartını getirmesinin nedeni bu toplantıda alınacak her türlü kararın tüm hak sahiplerini etkileyecek olmasıdır. 

Riskli yapı raporu olan binadaki tüm kat maliklerinin noter kanalıyla toplantıya çağrılması zorunludur. Tebliğ edilecek davet mektubunun tüm kat maliklerinin yasal ikametgâh adresine yapılması yasal zorunluluktur. İlk toplantıda kat malikleri oybirliği ile karar alamazlar ise süreç farklı bir kulvarda işlemeye başlar. 

İkinci toplantı öncesinde Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) lisanslı değerleme kuruluşundan binanın bir değerleme raporu istenir. Bu raporda değerleme uzmanı binanın durumunu değerlendirerek hak sahiplerini tespit eder, hak sahiplerine ait arsa payları ve değeri gibi tüm detayları değerlendirerek bir rapor düzenler. 

Noter kanalıyla yapılacak ikinci toplantı öncesinde SPK lisanslı değerleme kuruluşunun hazırladığı bu rapor tüm hak sahiplerine tebliğ edilir. Raporun içeriği önemlidir çünkü oy  birliği ile anlaşma olmadığı takdirde raporda yazılan değer üzerinden anlaşmaya yanaşmayanların payları açık artırma ile satışa çıkacaktır. Açık artırma ile önce komşularına, komşulardan biri almaz ise acele kamulaştırma ile Maliye Hazinesi’ne geçecek olan paylar lisanslı SPK değerleme kuruluşunun verdiği raporda yazan değer üzerinden işlem görecektir. 

6306 sayılı yasaya göre toplantıya gelen ve 2/3 ile karar alan kat malikleri yıkılacak binalarını istediği şekilde ve biçimde istediği şirkete yeniden yaptırabilir. Alınacak bu kararların geçerli olması için kat maliklerinin imzalayacakları bina ortak karar protokolünde imza altına alınmış olacaktır. 

Arsa payları üzerinden sağlanan 2/3 çoğunluk ile toplantıda uzlaşılan kararlar ile ortak karar protokolü düzenlenir. Bina Ortak Karar Protokolünde; toplantıya katılan kat malikleri yeniden binanın yapılması ile ilgili aldıkları kararları ve her türlü detayı yazarak imza altına alır. İmza altına alınan bina ortak karar protokolü, SPK lisanslı kuruluştan alınan değerleme raporu ve kat maliklerinin tamamına noter kanalıyla gönderilen tebliğler ile birlikte Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne gönderilir. Müdürlükte onaylandıktan sonra Tapu Müdürlüne  bildirilir ve şerh edilir. 

Toplantıya yada alınan karara katılmayan 1/3'ün sahibi olan kat maliklerine,  imzalanan Bina Ortak Karar Protokolü noter kanalıyla tebliğ edilir. 15 günlük süre içinde alınan karara uymaya hakları vardır. Ancak bu süre içinde yine karara katılmazlar ise SPK lisanslı değerleme kuruluşundan alınan raporda yazan değer üzerinden taşınmazlarının açık artırma ile ihaleye çıkacağı yazılıdır.

Bu makale Av. Ali Rıza İLGEZDİ tarafından www.alirizailgezdi.com için kaleme alınmştır.

Bilgi İçin
Av. Ali Rıza İLGEZDİ
0532 396 47 69
twitter : @ilgezdi


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam84
Toplam Ziyaret282809
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.65767.6883
Euro8.92158.9572
Konuk Yazarlar
Hava Durumu