• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.twitter.com/@ilgezdi

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE BİNA ORTAK KARAR PROTOKOLÜ NEDİR?

Deprem Risk Raporu alarak binaları kentsel dönüşüm kapsamına giren kat malikleri; en az 60 gün içinde binalarını nasıl yapacaklarına, hangi müteahhide yaptıracaklarına, paylaşımlar ve diğer tüm konular ile ilgili 2/3 çoğunlukla alacakları karara Bina Ortak Karar Protokolü denir.

Riskli yapının yıkıldığı arsada tekrar bir yapı yaptırılması kararının verilmesi durumunda, bina ortak karar protokolünün hazırlanması gerekir. Bu protokol ile binanın kime, hangi koşullarda ve hangi dağılımda yaptırılacağı belirlenir. Yine bu protokolde maliklerin yeni yapıda aynı katlarda ve dairelerde oturabilmesi için bu durumun da bina ortak karar protokolünde belirtilmesi gerekir. 

Bina ortak karar protokolü binadaki kat malikleri tarafından arsadaki hisse oranları da göz önüne alınarak 2/3 oranındaki çoğunlukla karara bağlanır. Karar alındıktan sonra ise protokolün mutlaka Bakanlığa sunularak onaylatılması gerekir. 

Bina Ortak Karar Protokolü bağlı bulunulan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı il kentsel dönüşüm müdürlüğüne sunulur. Bu protokolde riskli yapının yıkımı kararı alınır. Yine Ortak Karar Protokolünde binanın yıkılmasının nasıl olacağıarsa paylarına karşılık yeni inşaatta nasıl paylaşım yapılacağı, inşaatın nasıl yapılacağı, yüklenici ile paylaşımının nasıl yapılacağı, yeniden inşaatı için Bakanlık onayı ile kentsel dönüşüm kredisinden yararlanılması gibi ilke kararları ve konular da yer alır. 

6306 sayılı Kanunun 6. Maddesine göre; bina yıkıldıktan sonra maliklerin veya Bakanlığın talebi ile kat irtifakı ve kat mülkiyeti kaldırılır, arsa payları malikleri adına kaydedilir. Maliklerle müteahhidin veya inşaat şirketinin yaptığı anlaşma doğrultusunda ayrılma, birleştirme ve arazi düzenlemesi yapılır. 

Ortak Karar Protokolüne katılmayan üçte bir bağımsız bölümlere ilişkin arsa paylarıBakanlığın belirleyeceği rayiç bedelden az olmaması şartıyla açık arttırma yoluyla diğer kat maliklerine (2/3 çoğunluk sağlayan) açık arttırma yoluyla satılır

6306 sayılı Kanun’un Uygulama Yönetmeliğinde taşınmazın değerinin idare bünyesinden en az üç kişiden teşkil olunacak kıymet takdir komisyonları marifetiyle veya hizmet satın almak suretiyle yapılacağı belirtilmiştir. 

Taşınmazın değeri belirlenirken taşınmazın sınırı, yüzölçümü ve cinsini gösteren harita veya kroki yapılır veya hizmet alınan kuruluşa yaptırılır. Bu 1/3 lük payın, diğer 2/3 oranında hissedar olan kat maliklerince alınmaması halinde bu hisse Maliye Hazinesi tarafından bedeli ödenerek satın alınır.


Bu makale Av. Ali Rıza İLGEZDİ tarafından www.alirizailgezdi.com için kaleme alınmştır.

Bilgi İçin
Av. Ali Rıza İLGEZDİ
0532 396 47 69
twitter : @ilgezdi


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam77
Toplam Ziyaret282802
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.65167.6823
Euro8.95278.9886
Konuk Yazarlar
Hava Durumu