• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.twitter.com/@ilgezdi

Kentsel Dönüşüm


AV. ALİ RIZA İLGEZDİ TARAFINDAN KALEME ALINAN ADIM ADIM KENTSEL DÖNÜŞÜM ADLI KİTAP ÜLKEMİZDE BU KONUDA YAYINLANAN ve EN ÇOK SATAN KİTAPLAR ARASINDA YER ALMAKTADIR.

KENTSEL DÖNÜŞÜM NE DEMEKTİR?

Kentsel sorunlar ve ihtiyaçlar göz önüne alınarak bir bölgenin ekonomik, toplumsal ve mekânsal özelliklerinin incelenmesi sonucunda uygulanabilir bir yol haritasının oluşturulmasıdır.

Kentsel dönüşüm, kentsel gelişmenin toplumsal ekonomik ve mekânsal olarak yeniden ele alındığı ve kentteki sorunlu alanların sağlıklı ve yaşanabilir hale getirilmesi için yıkıp yeniden yapma, canlandırma, sağlıklaştırma veya yeniden yapılandırma için proje üretilmesi ve uygulama yapılmasıdır.

Kentsel gelişmenin toplumsal ekonomik ve mekânsal olarak yeniden ele alındığı ve kentteki sorunlu alanların sağlıklı ve yaşanabilir hale getirilmesi için yıkıp yeniden yapma, canlandırma, sağlıklaştırma veya yeniden yapılandırma için proje üretilmesi ve uygulama yapılmasıdır. Özetle kentsel dönüşüm bir kentin dokusunu bozan sorunların giderilmesi anlamına geliyor. Gecekondu dönüşüm/kentsel yenileme projelerinde “kent içinde kaçak yapılaşma alanları ile ekonomik ömrünü doldurmuş bulunan çöküntü alanlarının gerekli tüm kent­sel ve sosyal donatı hizmetleri getirilerek olası tüm doğal afet riskleri de berta­raf edilecek şekilde yeniden fenni ve sıhhi standartlara haiz bir şekilde yapılan­dırılması” amaçlanmaktadır. 

Kentlerdeki çarpık yapılaşma ve yarattığı sorunların çağdaş şehircilik il­keleri ve planlama esaslarına uygun olarak yeniden yapılandırılmasını sağla­mak üzere kentsel dönüşüm projeleri gündeme gelmiştir. Bu hususta 5393 sa­yılı Belediye Kanunu, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu, 5436 sayılı Yıpranan Tarihi Ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması Ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkında Kanun ve 5104 sayılı Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi Kanunu’nda düzenlemeler yer almaktadır.

En son olarak ise 6306 sayılı AFET RİSKİ ALTINDAKİ ALANLARIN DÖNÜŞTÜRÜLMESİ HAKKINDA KANUN ile Türkiye’de kentsel dönüşüm hareketleri gündemde gelmektedir.

 

 

Av. Ali Rıza İLGEZDİ
aliriza_ilgezdi@hotmail.com
Whatsapp İletişim Hattı: 0533 259 00 69
Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam69
Toplam Ziyaret273900
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.83806.8654
Euro7.71577.7466
Konuk Yazarlar
Hava Durumu