• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.twitter.com/@ilgezdi
TÜRKİYE'DE 253. RİSKLİ ALAN MALATYA DOĞANYOL
Kentsel Dönüşüm Kanunu'nun yürürlüğe girdiği 31 Mayıs 2012'den bu yana 253. riskli alan ilanı gerçekleştirildi. YENİ RİSKLİ ALAN; MALATYA DOĞANYOL İLÇESİ GÖKÇE MAHALLESİ... Riskli alana ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı (2878) 27.08.2020 tarihli Resmi Gazetede yayınlandı. Karar ile 5,24 hektarlık alan riskli alan ilan edilmiş oldu.

Söz konusu karar, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun'un 2'nci ve ek 1'inci maddeleri gereğince verildi. 

24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen Sivrice merkezli 6,8’lik depremden en çok etkilenen Malatya’nın Doğanyol ilçesi Gökçe Mahallesi bu şekilde riskli alan ilan edilmiş oldu. 


RİSKLİ ALAN İLANINA KARŞI DAVA AÇMA SÜRESİ VE YÖNTEMİ

Riskli alan; zemin yapısı veya üzerindeki yapılaşma sebebiyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıyan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı veya İdare (belediyeler, il özel idareleri vs.) tarafından Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın görüşü de alınarak belirlenen ve yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın teklifi üzerine Cumhurbaşkanlığı kararı ile kararlaştırılan alandır. Yeni düzenleme ile tüzel ve gerçek kişilerin de teknik altyapıyı hazırlayarak riskli alan teklif edebilmelerinin de önü açıldı.

Riskli alan olarak ilan edilen bölgedeki tüm yapıların eğer varsa tapularına şerh konur ve mal sahiplerinin herhangi bir işlem yapması engellenerek bu yapılar için yıkım kararı çıkartılır. Önceki düzenlemede riskli alandaki bir yapı risksiz bir bina olsa bile, uygulama bütünlüğü için yıkımına karar verilebilirdi. Ancak yeni düzenlemede riskli alanda bulunan yapıların riskli yapı olmadığına dair sürecin de önü açılmış oldu.

Ayrıca “riskli alan” edilen bölgedeki hâlihazırdaki imar ve yapılaşma işlemleri de durdurulabilir ve eğer gerekli görülürse mahalle tamamen başka bir alana taşınabilir. Bununla birlikte hâlihazırdaki kiracılar için, devlet geçici konut temin edebilir ya da 48 aya kadar kira yardımında bulunabilir.

Bir alanın riskli alan ilan edilip edilmeyeceğine Cumhurbaşkanlığı tarafından karar verilir.
 
İDARİ YARGIDA DAVA AÇMA SÜRESİ GENEL OLARAK 60 GÜNDÜR. ANCAK 6306 SAYILI KANUN KAPSAMINDA OLAN DAVALAR İÇİN DAVA AÇMA SÜRESİ 30 GÜNDÜR.
 
DAVA AÇMA SÜRESİ RİSKLİ ALAN KARARININ RESMİ GAZETE’DE İLANI İLE BAŞLAR.

Av. Ali Rıza İLGEZDİ
Whatsapp İletişim Hattı: 0533 259 00 69
e-mail : aliriza_ilgezdi@hotmail.com


  
145 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam33
Toplam Ziyaret294399
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.48997.5199
Euro9.03949.0756
Konuk Yazarlar
Hava Durumu