• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.twitter.com/@ilgezdi
İZMİR ÇEŞME VE URLA'DA TOPLAM 511 PARSEL ACELE KAMULAŞTIRILACAK
 
Acele kamulaştırma kararı kapsamında; Çeşme Alaçatı ve Urla Zeytinelli Mahallerinde bulunan toplam 511 adet parseldeki taşınmazlar acele kamulaştırılacak.

Acele kamulaştırma kararı; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla 25.01.2020 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı.

Acele kamulaştırma kararının iptali için ilgilileri tarafından 30 gün içinde dava açılması gerekiyor. Bu süre içinde iptal davası açılmazsa acele kamulaştırma kararı kesinleşir.

Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile İzmir’in Çeşme ve Urla ilçesinde 511 adet parselin acele kamulaştırılmasına karar verildi.Çeşme İlçesi, Alaçatı Mahallesi’nde Vali Kutlu Aktaş Barajı ile deniz arasında kalan toplam 178 adet parselin, Urla ilçesinde ise Zeytineli Mahallesi’nde Uzunkuyu Mesire Alanı ile deniz arasında kalan 333 adet parselin “acele kamulaştırılmasına” karar verildi. 

2019 Eylül ayında Cumhurbaşkanlığı kararına göre, Alaçatı Turizm Merkezi’nin sınırları yeniden belirlenirken, Çeşme’de Ildır Mahallesi’nin olduğu bölge ve Germiyan Yalısı’ndan Mersin Körfezi’ne kadar olan geniş bir alanda kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi (KTKGB) olarak ilan edildi.

İzmir Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Yatırımlar Şube Müdürlüğü tarafından ilgili yerle gönderilen yazıda şu ifadelere yer verildi: “Bakanlığımızca turizmde ürün çeşitliğinin artırılması, turizm faaliyetlerinin yılın tamamına ve ülke geneline yayılarak ülkemizin turizm gelirlerinin artırılması, yeni istihdam alanları oluşturularak ekonomiye katkı sağlaması ve ayrıca dünyada değişen turizm taleplerinin karşılanması amacıyla ülkemizin sahip olduğu ve turizmin temel dayanak noktası olan doğal kültürel ve tarihi güzelliklerin koruma kullanma dengesine öncelik vererek bulundukları bölgenin ve ülkemizin menfaatlerini doğrultusunda değerlendirilmesine yönelik çalışmalar sürdürülmektedir. Bakanlığımızca Çeşme KTKGB sınırları içinde yürütülecek planlama çalışmalarına hazırlık sürecinde potansiyel alanların turizm amaçlı değerlendirilmesine yönelik etüt ve inceleme çalışmaları kapsamında KTKGB sınırları içerisinde kalan özel mülkiyete ait alanların bütüncül planlama kararları oluşturulmasına imkan sağlamak üzere kamulaştırılmasına ihtiyaç vardır. Çeşme Alaçatı ve Urla Zeytineli Mahallesi’nde bulunan taşınmazların kamulaştırma işlemlerine ivedilikle başlanacaktır.”

Av. Ali Rıza İLGEZDİ
Whatsapp İletişim Hattı: 0533 259 00 69
e-mail : aliriza_ilgezdi@hotmail.com


  
534 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam26
Toplam Ziyaret264631
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.63816.6647
Euro7.27057.2996
Konuk Yazarlar
Hava Durumu