• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.twitter.com/@ilgezdi
İMAR BARIŞINDA KAPSAM GENİŞLEDİ, SÜRE UZUYOR.
İmar barışında sona yaklaşılırken, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan son rakamlara ilişkin açıklama geldi. Bakan Kurum'un yaptığı açıklamaya göre imar barışına başvuranların sayısı 12 milyon 210 bin oldu. Başvurular sonucu yatırılan toplam bedel ise şu an itibariyle 10 Milyar 350 Bin TL.

TBMM Başkanlığı'na sunulan Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nde imar barışına ilişkin önemli bir madde de yer aldı. 27.12.2018 tarihinde 7159 sayılı Kanun TBMM'de kabul edildi. 

Kanun'un 4. maddesi ile Boğaziçi sahil şeridi ve öngörünüm bölgesi içerisinde belirlenen alanlardaki taşınmaz maliklerin yapı kayıt belgesinden faydalanması amaçlanıyor. Kabul edilen Kanun metni şu şekildedir:

"MADDE 4- 3/5/1985 tarihli ve 3194 sayılı İmar Kanununun geçici 16 ncı maddesinin dördüncü fıkrasına “bu Kanun” ibaresinden sonra gelmek üzere “ve 2960 sayılı Kanun” ibaresi eklenmiş ve maddeye bağlı 18/11/1983 tarihli ve 2960 sayılı Boğaziçi Kanununda tanımlanan Boğaziçi sahil şeridi ve öngörünüm bölgesine ait kroki ile sınır ve koordinat listesi ekteki şekilde değiştirilmiştir."

Teklifin yasalaşması ile Sarıyer, Üsküdar, Beykoz ilçelerinin Boğaziçi ön görünüm kabul edilen sınırları da imar barışı kapsamına alınmış ve böylece Boğaziçi'nin tamamı imar barışına ilave edilmiş olacak.

İmar barışı kapsamına yeni ilave edilecek bölgeler için 31 Aralık'ta bitecek başvuru süresinin de 31 Haziran tarihine kadar uzatılmasının da değerlendirildiği öğrenildi.

Üsküdar’da 5, Beykoz’da 9 ve Sarıyer’de 3 bölge de kapsama alındı...

Boğaziçi öngörünüm alanı sahil şeridi ve öngörünüm bölgesi olmak üzere toplam 4634 hektar. Daha önce 455 hektar alan imar barışına dahildi, şimdi 600 daha ilave geldi ve toplam 1100 hektar alan imar barışına dahil edilmiş oldu. 

Bakan Kurum: Boğaz sınırları içerisindeki ve sahil şeridindeki yalılar bu düzenlemeye dahil değil...

Bakan Kurum, Boğaziçi’nde İmar Barışı kapsamını genişleten düzenlemeyle ilgili bir soru üzerine de şu değerlendirmeyi yaptı: “Dün Plan Bütçe Komisyonumuza İmar Barışı’na ilişkin bir teklif sunuldu. Bu teklif sınırlarını ihtiva ediyordu. Daha önce biliyorsunuz biz İmar Barışı’ndan boğaz ön görünümünde Tarihi Yarımada, Çanakkale’de belirli alanları İmar Barışı’na dahil etmemiştik. Ancak boğaz ön görünümünde kalan Sarıyer, fiilen ön görünümünde olmayan ancak ön görünümün sınırları içerisinde yer alan alanı da İmar Barışı kapsamına almıştık. Tabii gelinen süreçte yapılan incelemeler neticesinde boğaz ön görünümünde olan ancak fiilen ön görünüm olmayan ve buradaki vatandaşlarımızın elektrik, su ve doğalgaz gibi problemlerini çözecek sınırları yeniden incelendi. Teklifin içeriği Üsküdar’da, Beykoz ilçemizde ve Sarıyer ilçemizde ön görünümde olan, fiilen ön görünümde olmayan yapıların problemlerini çözmek adına teklif edilmiş bir düzenleme. Boğaz sınırları içerisindeki ve sahil şeridindeki yalılar bu düzenlemeye dahil değil.”

Av. Ali Rıza İLGEZDİ
Whatsapp İletişim Hattı: 0533 259 00 69 
twitter : @ilgezdi
  
502 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam8
Toplam Ziyaret270589
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.80116.8283
Euro7.56717.5974
Konuk Yazarlar
Hava Durumu