• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.twitter.com/@ilgezdi
İMAR BARIŞINA E-DEVLET ÜZERİNDEN NASIL BAŞVURU YAPILIR?
Halk arasında İMAR BARIŞI olarak bilinen Yapı Kayıt Belgesi alma süreci yeni bir uzatma olmazsa 31 Aralık 2018 tarihinde sona erecek. Başvuru sona ermeden önce vatandaşlarımızı yine de e-devlet üzerinden nasıl başvuru yapılacağı konusunda aydınlatmak istedik...
İmar barışına başvuruda bulunmak için öncelikle e-Devlet Şifresi, Elektronik İmza, Mobil İmza, Elektronik Kimlik Kartı veya İnternet Bankacılığı ile Giriş sistemlerinden birisine sahip olmak gerekiyor. (E-devlet şifresini en yakın postahaneden alabilirsiniz.) 
 
1- Öncelikle e-devlet uygulamasına girerek "İmar Barışı Kayıt Başvurusu ve Sorgulaması" adlı uygulamaya girmeniz gerekiyor. Hizmet bağlantısına tıkladığınızda, imar kurallarına aykırı yapılarınız için gerçekleştirdiğiniz ve işleme alınan kayıt başvurularınız görüntülenir. Yeni başvuruda bulunmak için ekranda yer alan "Yeni Başvuru" düğmesine tıklayın.
 
2- “Yeni Başvuru” düğmesine tıkladığınızda Bilgilendirme ve Onay ekranı açılacaktır. Uygulamaya başlamadan önce  ekranda yer alan bilgilendirmeyi dikkatlice okuyun. “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum ve kabul ediyorum” ifadesini işaretledikten sonra “Devam Et” düğmesine tıklayın.
 
3- Bu aşamada "müracaat sahibine ait bilgiler ekranı"nı doldurun. Aykırılığın Kapsamı alanında “Bağımsız Bölüm” veya “Yapının Tamamı” seçilmesi halinde “Yapının Tamamının Kullanım Amacı” alanı açılacaktır. Aykırılığın kapsamı bağımsız bölüm olsa bile, bu alanda yapının tamamının kullanım amacını seçin. Örneğin konut yada ticaret yada konut ve ticaret gibi.
 
4- Müracaat Sahibine Ait Bilgiler ekranında yapılan seçime göre, bir sonraki adımda Yapıya Ait Bilgiler ekranındaki form değişecektir. Oluşabilecek tüm durumlar için açılacak olan formlar aşağıda anlatılmıştır. Bu ekranda ilgili formu doldurup “Devam Et” düğmesine tıklayın.
 
5- Bu ekranda, taşınmazla ilgili olarak doldurduğunuz başvuru bilgileri görüntülenir. Bu bilgileri kontrol edin; bilgilerinizde yanlışlık varsa bunlarda değişiklik yapmak için sayfanın en altında yer alan "Düzenle" düğmesine tıklayın. “Düzenle” düğmesine tıklarsanız, “2. Müracaat Sahibine Ait Bilgiler” ekranına geri dönersiniz. Başvuru işlemini tamamlamak için de sayfanın en altında yer alan "Başvur" düğmesine tıklayın. “Başvur” düğmesine tıkladığınızda İşlem Sonucu ekranı açılacaktır. Ön İzleme ekranında “Başvur” düğmesine tıklandığında İşlem Sonucu ekranı açılacaktır. Bu aşamadan sonra başvurunuz sıraya alınacaktır. Başvurunuzun durumu, doğrulanmış cep telefonunuza SMS aracılığıyla gönderilecek; başvurunuz işleme alındıktan sonra “Başvurularım” sayfasında görüntülenecektir. Yapı Kayıt Belgesi bedeli ödeme sürecini başlatmak için başvurularım sayfasında “Onaylama” işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir.“Onaylama” işlemini  yapana kadar başvurunuzu iptal edebilir veya güncelleyebilirsiniz.
 
6- Bu ekranda, işleme alınan imar barışı kayıt başvurularınız görüntülenir. Başvurunuzu tamamlamak ve ödeme sürecini başlatmak için ekrandaki tabloda görüntülenecek olan "Onayla" bağlantısını kullanarak “onaylama” işlemini gerçekleştirmeniz gerekir. “Onaylama” işlemini yapana kadar başvurunuzu iptal edebilir veya güncelleyebilirsiniz. Tablonun İşlem alanında yer alan “Onayla” bağlantısına tıkladığınızda, Onay Ekranı açılacaktır.
 
7- Bu ekranda bilgileri görüntülenen başvurunuzu onaylamak için sayfanın en altında yer alan "Başvurumu Onayla" düğmesine tıklayın. Bu işlemi gerçekleştirdiğinizde, beyanınız üzerine hesaplanmış olan ödeme miktarı ilgili kurum ve kuruluşlara bildirilecektir. Bu aşamadan sonra, beyan ettiğiniz bilgiler üzerinde herhangi bir değişiklik yapmanız mümkün olmayacaktır.
 
8- Beyan ettiğiniz bilgiler ile başvuru onayı talebiniz işleme alınacak ve ödeme bilgileri ile ödemenin yapılabileceği noktalar, doğrulanmış cep telefonunuza SMS aracılığıyla iletilecektir. Bu ekranda, işleme alınan imar barışı kayıt başvurularınız görüntülenir. Başvurunuz işleme alındıktan sonra onaylama işlemini gerçekleştirene kadar başvurunuzu güncelleyebilirsiniz. Tablonun İşlem alanında yer alan “Güncelle” bağlantısına tıkladığınızda başvuru formu açılacaktır.
 
9- Başvurunuz işleme alındıktan sonra onaylama işlemini gerçekleştirene kadar başvurunuzu iptal edebilirsiniz. Tablonun İşlem alanında yer alan “İptal Et” bağlantısına tıkladığınızda İptal Onayı ekranı açılacaktır.
 
10- Detay ekranında yazdır bölümüne tıklayarak belgenin çıktısını alabilirsiniz. 
 
Görüldüğü gibi süreç zor ve hata kaldırmayacak bir süreç. Bu nedenle imar barışı başvurularını teknik eleman desteği ile yürütmenizde fayda bulunmaktadır. 
 
Av. Ali Rıza İLGEZDİ
Whatsapp İletişim Hattı: 0532 396 47 69
twitter : @ilgezdi
  
229 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam11
Toplam Ziyaret270592
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.80116.8283
Euro7.56717.5974
Konuk Yazarlar
Hava Durumu