• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.twitter.com/@ilgezdi
KENTSEL DÖNÜŞÜMDE YENİ KRİTERLER VE SINIRLAMALAR GETİRİLİYOR
Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, kentsel dönüşümde vatandaşın mağdur edilmemesi adına firmalara yönelik teknik ve mali yeterlilikler getireceklerini açıkladı.

TBMM’ne sunulan kentsel dönüşüm tasarısına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, vatandaşın mağdur edilmemesi adına firmalara yönelik teknik ve de mali yeterliliklerin getirileceğinin sinyalini verdi. Bakan Kurum, 2030 senesine kadar toplamda 7,5 milyon konutun dönüştürülmesi gerektiğini belirtti. Müteahhitlere de sınırlama getirileceğinden bahseden Kurum, 10 bin metrekare inşaat yapmış bir firmanın yine 10 bin metrekare bir kentsel dönüşüm yapabileceğini belirtti.

TEKNİK YETERLİLİK VE TAMAMLAMA SİGORTASI GEREKİYOR

Bakan Kurum, kentsel dönüşümü yapacak firmaların, Bakanlığın belirlediği teknik yeterlilik kriterlerine uymaları gerektiğini aktararak, aynı zamanda bu işi yapabileceklerini gösterebilecek bir tamamlama sigortası veya Bakanlığın belirleyeceği teminatların sağlanması gerektiğini vurguladı.

VATANDAŞIN MAĞDURİYETİNİN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Bir gazetecinin ‘’Bununla neyi getirmeyi hedefliyorsunuz?’’ sorusuna cevap veren Bakan Kurum, bu düzenlemeyle önümüzde 2030 yılına kadar dönüştürülmesi gereken yaklaşık 7,5 milyon konutun olduğunu anlatarak, bu konutların dönüşümünde vatandaşın mağduriyetinin önüne geçileceğini belirtti.

YETERLİLİĞE SAHİP OLAN FİRMALAR KENTSEL DÖNÜŞÜM YAPACAK

Kentsel dönüşümün, inşaat sektörü bakımından önümüzdeki süreçte çok ciddi potansiyeli olan bir konu olduğunu savunan Bakan Murat Kurum, burada da vatandaşın da mağdur olmaması adına hem teknik hem de mali yeterlilik getirileceğini bildirerek, bu yeterlilikleri sağlayan firmaların kentsel dönüşümde iş yapabileceğini söyledi.

2019’UN İLK ÇEYREĞİNDE BAŞLANACAK

Bakan Kurum, tasarının Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geçmesinin hemen ardından yönetmelikle bu teknik ve mali kriterleri belirleyeceklerini ifade ederek, 2019’un ilk çeyreğinde başlanacağını dile getirdi.

10 BİN METREKARE PROJE YAPAN, 10 BİN METREKARE YAPABİLECEK

Teklifte müteahhitin sınıflandırılmasının da olduğuna dikkati çeken Bakan Kurum, müteahhitlerin yapabilecekleri iş kapasitesine göre teknik ve de mali anlamda sınıflandırıldığını yineleyerek, 10 bin metrekare inşaat yapmış bir firmanın yine 10 bin metrekare bir kentsel dönüşüm yapabileceğinden bahsetti.

DAHA ÖNCE PROJEYE DÂHİL OLMAYAN KATILAMAYACAK

Bakan Kurum, son olarak da daha önce 10 bin metrekare yapıp da hiçbir kentsel dönüşüm projesine dâhil olmayan müteahhitlerin bu projeye alınmayacağının altını çizdi.

Av. Ali Rıza İLGEZDİ
Whatsapp İletişim Hattı: 0532 396 47 69
twitter : @ilgezdi
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
92 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam59
Toplam Ziyaret221101
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.91915.9429
Euro6.59356.6199
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 13° 8°