• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.twitter.com/@ilgezdi
BEŞİKTAŞ AKATLAR KARANFİLKÖY "KENTSEL DÖNÜŞÜM ALANI" İLAN EDİLDİ
İskanbul’un Beşiktaş Akatlar Mahallesi’ndeki Karanfilköy'de bulunan yaklaşık 200.000 metrekarelik alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kentsel dönüşüm alanı ilan edildi.
 
Karanfilköy’le ilgili olarak hazırlanan kentsel dönüşüm planı, İBB meclis toplantısında ele alındı. Plan raporunda, “Karanfilköy mevkisinde bulunan alanın zemin yönünden yerleşime uygun olması, alan için afet riskini ortadan kaldırmamaktadır. 1940’lı yıllarda İstanbul’a başlayan yoğun göç sonucunda işgalli yapılaşma başlamıştır” ifadeleri yer aldı. 

Bu alanda bulunan yapıların 17 Ağustos depreminden önce inşa edilmiş ve yürürlükte bulunan yapı denetimi yönetmelik şartlarını sağlamadığı belirtilen raporda, şunlar kaydedildi: “Yapıların malzeme ve yapım kalitesi açısından iyi durumda olmadığı görülmektedir. Var olan yapı stokunun yenilenmesi için dönüşümün gerçekleşmesi gerektiğinden; 5393 sayılı Kanun’un 73. maddesine göre ‘Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı’ ilan edilmesi, her türlü plan, proje, tasarım benzeri çalışmaların ve uygulamaların yapılması ve yapılacak her türlü işlemlerin Müdürlüğümüzce yürütülmesi uygun görülmüştür.”

Yine raporda yer alan bilgiye göre, Akatlar Mahallesi’nin kuzeyinde, TEM Otoyolu’nun kenarında yer alan Karanfilköy, yaklaşık 200.000 metrekare büyüklüğünde ve İBB’nin mülkiyetinde bulunuyor. Arazi üzerinde 628 bina, 623 konut birimi, 81 iş yeri, bir cami, sağlık ocağı ve Beşiktaş belediyesine ait garaj yer alıyor. Raporun sonuç bölümünde ise İBB ve Beşiktaş Belediyesi'nin çalışmaya ilişkin işbirliği vurgulandı.

AV. ALİ RIZA İLGEZDİ

0533 259 00 69 (SADECE WHATSAPP MESAJ HATTIDIR.)

twitter : @ilgezdi

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
215 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam60
Toplam Ziyaret224132
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.06146.0857
Euro6.78166.8088
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 13° 8°