• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.twitter.com/@ilgezdi
PLANLI ALANLAR TİP İMAR YÖNETMELİĞİ RESMİ GAZETE’DE YAYINLANDI.
03.07.2017 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan yeni Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği 1 Ekim 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. Yönetmelik gereğince 22 Mayıs 2014 tarihinden önce yapı ruhsatı almaya yönelik olarak işlemlere başlanılmış olan ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce veya sonra yapılan yapı ruhsatı başvuruları 1 Ekim 2017 tarihine kadar sonuçlandırılmak kaydıyla, başvuru sahibinin talebine bağlı olarak, ilgili işlem tarihinde yürürlükte olan Yönetmeliğin 30 Mayıs 2013 tarihi ve sonrasında yürürlükte olan hükümlerine göre sonuçlandırılacak.
 
1 Ekim 2017 tarihinden sonra yeni ruhsat alacak inşaatlar için yeni Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği gereğince yaşanacak değişiklikleri ise özetle şöyle :

Yeni yönetmeliğin en dikkat çekici uygulaması, stüdyo dairelerin ortadan kalkması olacak. Bu yönetmeliğe göre stüdyo daireler inşa edilemeyecek. Yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle birlikte en küçük daire 28.5 metrekare olabilecek. Bu dairenin tipi 1+1 olabilecek ve oturma odası ile yatak odasını içerecek. Yeni tip konut projelerinde her dairenin net en az 12 metrekare oturma alanı, 3 metrekare banyo, 3.30 metrekare mutfak veya pişirme yeri, 1.20 metrekare tuvalet ve 9 metrekare yatak odası bulunması zorunlu olacak. 29. maddenin 1. fıkrası ile; Özellikle ticaretin yoğun olduğu yerlerde, 1+0 tabir konut tabir edilen ancak gerçekte ofis olarak kullanılan binalarda, asgari konut şartlarının sağlanması ve aile yapısının korunması amacıyla en az 1 yatak odası zorunluluğu getirilmiş ve böylece 1+1 den daha küçük konutların yapılması önlenmiştir.

Belediyeler kendi yönetmeliklerini hazırlayabilecek. Ayrıca belediyeler yapılar hakkında kendi karar verebilecek. Buna göre yapıların estetiği, rengi, çatı katı ve cephe kaplamasına yönelik de yetkilendirilecek. Belediyeler; mahallin ve çevrenin özelliklerine göre yapılar arasında uyum sağlamak, güzel bir görünüm elde etmek amacıyla dış cephe boya ve kaplamaları ile çatının malzemesini ve rengini tayin edebilecek. Yöresel özellikler istenirse belediyelerce binalara yansıtılacak. Genel ilke olan 5. maddenin 15. fıkrası ile; Belediyelere imar planlarında açıklanmamış ve bu yönetmelikte yer almamış hususlarda, yapıların estetiği, rengi, çatı ve cephe kaplamasına yönelik kurallar koyma, yapıların inşasında yöresel malzeme kullanılmasına ve yöresel mimarinin dikkate alınmasına ilişkin zorunluluk getirme yetkisi verilmiştir.

Binaların az katlı olarak inşasını hedefleyen yönetmelikte TAKS % 40'tan % 60 oranın çıkarılıyor.  Böylece binanın arsada daha geniş taban alanına oturması ve yayılması hedefleniyor. Yükselik için getirilen sınırlamadan kaynaklanacak kayıpları engellemek için taban oturum alanları da genişletilecek. Eskiden TAKS % 40 ile sınırlıyken şimdi % 60’a kadar çıkarıldı. Bina arsada daha geniş taban alanına oturup yayılabilecek. Genel ilke olan 5 inci maddenin 6ncı fıkrası ile; Dikey yerine yatay yapılaşmayı temin için; emsal verilip taban alanı verilmeyen parsellerde çekme mesafeleri içinde kalmak şartıyla taban alanı sınırının %40 tan %60 a çıkarılmıştır. Bu sayede toplam inşaat alanı aynı kalmak kaydı ile dar yüksek binalar yerine daha geniş fakat az katlı binaların önü açılmaktadır. Daha önce örneğin 1.200 metrekare alan üzerinde % 40 taban oturumuyla 480 metrekare alanda bina yapılabilirken, yeni yönetmelikle bu alan 720 metrekareye çıktı. Bu durum, eskiden 5 kat yapılabilen arsaya şimdi 3 katlı bina yapılabilmesi anlamına geliyor.

Yeni binalarda daha çok otopark yapılabilecek. Su basman kotu altında zorunlu otopark alanlarının 2 katı alanın ve bunun yanında bütün cepheleri gömülü olan otoparkların emsal dışında yapılabilmesi mümkün hale geldi. Yine 5. maddenin 8. fıkrası ile; su basman kotu altında yapılacak zorunlu otopark alanlarının 2 katı kadar otopark alanı, sığınak, ortak depolar gibi alanlar emsal harici sayılmaktadır. Ayrıca bunun yanında bütün cepheleri gömülü olan tüm otopark alanları da emsal dışı tutulmuştur. 23. maddenin 2. fıkrası ile; otopark sorununu azaltmak amacıyla ön, yan ve arka bahçe altlarının da otopark yapılabilmesine imkan sağlanmıştır.

Konut ve iş yerlerinde tavan yüksekliği kriterleri yeniden belirlendi. Konutlarda kat yükseliği 3.60 metreye, ticari ünitelerde ise 4.00 metreye çıkarıldı.

Yeni yönetmelik teras kullanımının çeşitlendirilmesini özendiriyor. Böylece, teraslara havuz yapımı ya da bahçe olarak kullanımı mümkün olabilecek. Teraslar bahçe olarak kullanılabilecek, teraslara havuz yapılabilecek.

Hafriyat için yapı ruhsatı beklenmeyecek. 59. maddenin 3. fıkrası ile; özellik arz eden yapılarda inşaat ruhsatı beklenmeden mimari proje onayına müteakip kazı izni verilmesi imkanı getirilmiştir. Bu sayede özellikle büyük yatırımlarda tüm projelerin hazırlanması ve ruhsatın düzenlenmesi için geçen 3-4 ay gibi bir süre zarfında kazı imalatları yapılabilecek, yatırımcı büyük br zaman kazanacaktır.

Emsal harici alanların toplamı, kesinlikle inşaat hakkının yüzde 30'unun üzerine çıkamayacak. Bodrum katları bu kuralın istisnası olacak. Bu kapsamda 2 metre genişliği geçmeyen balkonlar emsal dışı sayılacak. Emsal harici depo miktarı ise azaltıldı. Binaların bodrum katında yapılan konutlara ait depoların % 10’u ve işyerlerine ait depoların % 50’si emsal harici olarak düzenlendi. Genel ilke olan 5 inci maddenin 8 inci fıkrası ile; Parsele verilen inşaat hakkının suiistimal edilmesi suretiyle verilen hakkın çok üzerinde uygulama yapılabilmesi yolu kapatılarak, emsal harici tüm alanların toplamı %30 ile sınırlandırılmaktadır. 22. maddede getirilen düzenleme ile yönetmelik çıkaramayacak belediyeler için referans niteliğinde verilen emsal harici alanlar, artık %30 sınırı içinde kalmak kaydıyla yöresel koşullar dikkate alınarak idarelerce değiştirilebilecektir.

Binaların çatılarına yapılan baz istasyonları, estetik görünümlü olmak, fenni mesuliyeti üstlenilmek, maliklerin onayını almak, bina cephesine 3 metreden fazla yaklaşmamak ve yer seçim belgesi almak şartıyla ruhsata tabii olmadan yapılabilecek.

Yeni yönetmelikle arazi kademelendirmeleri de kurala bağlanıyor. Bir arazi yol kotundan düşük ya da yüksek ise kademelendirme uygulanacak. Binanı ön cephesi de arka cephesi de yol kotundan 5 metre düşük ya da yüksek ise, 6 metrede bir kademelendirme uygulanacak. Genel ilke olan 5. maddenin 26. fıkrası ile; Yol kotundan düşük olan arazilerde kademelendirme esası getirilmiştir.  Bu sayede özellikle İstanbul Boğazı gibi eğimli arazilerde yol cephesinden 4-5 kat olan ancak arka cephede eğim nedeni ile 7-8 katı açığa çıkan ve silüeti olumsuz etkileyen yapılar önlenmektedir.

59. maddenin 2. fıkrası ile; Mantolama tabir edilen ve bina kabuğunun yalıtımı ve pencere değişimi uygulamaları, binanın taşıyıcı sistemini olumsuz etkilemediğinin raporlanması, fenni mesuliyetin üstlenilmesi kaydıyla yapı ruhsatından muaf tutulmaktadır. Yine 59. maddenin 2. fıkrası ile;  binanın kendi ihtiyacı için olan ve taşıyıcı sistemi etkilemeyen güneş kaynaklı yenilenebilir enerji sistemleri (Güneş Enerjisi Panelleri) uygulamaları da ruhsattan muaf tutulmaktadır. 59. maddenin 3. fıkrası ile; özellik arz eden yapılarda inşaat ruhsatı beklenmeden mimari proje onayına müteakip kazı izni verilmesi imkanı getirilmiştir. Bu sayede özellikle büyük yatırımlarda tüm projelerin hazırlanması ve ruhsatın düzenlenmesi için geçen 3-4 ay gibi bir süre zarfında kazı imalatları yapılabilecek, yatırımcı büyük br zaman kazanacaktır.

69. maddenin 1 ve 2. fıkraları ile getirilen yenilikle; yönetmeliğin temel ilkeleri değiştirilmemek kaydıyla İl ve Büyükşehir Belediyeleri kendi Yönetmeliklerini hazırlayabileceklerdir. Bu sayede Belediyelerin yöresel şartlarına göre uygulama yapmalarına imkân tanınmaktadır.

Yol boyu ticaretin teşekkül ettiği konut alanlarında, zemin katlarda otopark yükünün karşılanması şartıyla ticari kullanımlara izin verilecek. Buna göre, bu alanlarda gürültü ve kirlilik oluşturmayan, imalathane niteliğinde olmayan, gayrisıhhi özellik taşımayan, halkın günlük ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik dükkân, kuaför, terzi, muayenehane, lokanta, pastane, anaokulu, kreş gibi konut dışı hizmetlerin ticari kullanımlarına izin verilecek. Bir bölgede imar planıyla getirilmiş farklı şartlar yoksa, arazinin meyli, yolun durumu, mevcut yapıların özellikleri, yöresel ihtiyaçlar göz önünde tutularak, parselde asgari ölçü belirlenecek.
 
 
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      547 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam67
Toplam Ziyaret192160
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar4.79664.8159
Euro5.58855.6109
Hava Durumu
Anlık
Yarın
29° 35° 25°