• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.twitter.com/@ilgezdi
SİVAS’TA 1 MAHALLE RİSKLİ ALAN İLAN EDİLDİ

Sivas Merkez ilçede Demircilerardı Mahallesi’nde bulunan 81.442,16,18 metrekare büyüklüğündeki alan; Bakanlar Kurulu’nun 2017/10215 sayılı kararı ile riskli alan edilerek 6306 sayılı yasa kapsamında kentsel dönüşüme sokuluyor.  

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 14.04.2017 tarihli ve 4855 sayılı yazısı üzerine, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’un 2. ve ek 1. maddelerine göre, Bakanlar Kurulu’nca 01.05.2017 tarihinde kararlaştırıldı. Konuya ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı; 01.06.2017 tarihli Resmi Gazete’de yayınlandı.

RİSKLİ ALAN İLANINA KARŞI DAVA AÇMA SÜRESİ VE YÖNTEMİ  

Riskli alan; zemin yapısı veya üzerindeki yapılaşma sebebiyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıyan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı veya İdare (belediyeler, il özel idareleri vs.) tarafından Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın görüşü de alınarak belirlenen ve yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu tarafından kararlaştırılan alandır.  

Riskli alan olarak ilan edilen bölgedeki tüm yapıların eğer varsa tapularına şerh konur ve mal sahiplerinin herhangi bir işlem yapması engellenerek bu yapılar için yıkım kararı çıkartılır.    

Riskli alandaki bir yapı risksiz bir bina olsa bile, uygulama bütünlüğü için yıkımına karar verilebilir.   

Ayrıca “riskli alan” edilen bölgedeki halihazırdaki imar ve yapılaşma işlemleri de durdurulabilir ve eğer gerekli görülürse mahalle tamamen başka bir alana taşınabilir. Bununla birlikte halihazırdaki kiracılar için, devlet geçici konut temin edebilir ya da kira yardımında bulunabilir.   
Bir alanın riskli alan ilan edilip edilmeyeceğine Bakanlar Kurulu tarafından karar verilir.    

Bakanlar Kurulu’nun riskli alan ilanı ile ilgili kararı da sonuçta bir idari işlemdir ve bu kararlara karşı da iptal davası açılabilir. Danıştay Kanunu’nun 24. maddesi gereğince, açılacak iptal davası Bakanlar Kurulu’nun aldığı bir karara karşı açılacağı için Danıştay’da açılması gereklidir.   

İDARİ YARGIDA DAVA AÇMA SÜRESİ GENEL OLARAK 60 GÜNDÜR. ANCAK 6306 SAYILI AFET RİSKİ ALTINDAKİ ALANLARIN DÖNÜŞTÜRÜLMESİ HAKKINDA KANUN’UN KAPSAMINDA OLAN DAVALAR İÇİN DAVA AÇMA SÜRESİ 30 GÜNDÜR.   

DAVA AÇMA SÜRESİ RİSKLİ ALAN KARARININ RESMİ GAZETE’DE İLANI İLE BAŞLAR.   

İlgililer riskli alan kararına dayanılarak Belediyeler tarafından yapılan idari işlemlere karşılık da yine, tebliğinden itibaren dava açarken, süresi geçmiş bile olsa riskli alan kararını yeniden dava konusu yapabilecektir.

 

Av. Ali Rıza İLGEZDİ
0532 396 47 69
twitter : @ilgezdi

 Av. Ali Rıza İLGEZDİ

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      289 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam67
Toplam Ziyaret192160
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar4.79664.8159
Euro5.58855.6109
Hava Durumu
Anlık
Yarın
29° 35° 25°