• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.twitter.com/@ilgezdi
ÖN ÖDEMELİ KONUT SATIŞLARINDA SÖZLEŞMEDEN DÖNMEDE YENİ DÖNEM

Ön ödemeli konut satış sözleşmelerinin tüketici tarafından feshinin şartları ve doğurduğu sonuçlar ağırlaştırıldı.

23 Ocak 2017 tarihli Resmi Gazete’ de yayınlanan 684 Sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’ nin 8. Maddesi ile 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’ un Ön ödemeli konut satışlarında tüketicinin sözleşmeden dönmesini düzenleyen 45. Maddesinde değişiklikler yapılmıştır. Buna göre;

Eski düzenlemeye göre; devir veya teslim tarihine kadar tüketicinin herhangi bir gerekçe göstermeden sözleşmeden dönme hakkını kullanması durumunda, satıcı; konutun satışı veya satış vaadi sözleşmesi nedeniyle oluşan vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar ile sözleşme bedelinin yüzde ikisine kadar tazminatın ödenmesini isteyebilecekken, yeni düzenleme ile satıcı lehine düzenlemeler yapılmıştır. Buna göre; tüketici sözleşmeden dönme hakkını konutun teslimine kadar değil, sözleşme tarihinden itibaren yirmi dört ay süre ile kullanabilecektir. Bu durumda satıcı, eski düzenlemede bulunan, konutun satışı veya satış vaadi sözleşmesi nedeniyle oluşan vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflara ek olarak sözleşme tarihinden itibaren ilk üç ay için sözleşme bedelinin yüzde ikisine, üç ila altı ay arası için yüzde dördüne, altı ila oniki ay arası için yüzde altısına ve oniki ila yirmidört ay arası için de yüzde sekizine kadar tazminatın ödenmesini isteyebilecektir. Eski düzenlemede tüketicinin tazminat ödeme yükümlülüğü sözleşme bedelinin yüzde ikisi ile sınırlandırılmıştır.

Bir diğer değişiklik ise; Kanun’ unun 45. Maddesinin 3. Fıkrası ile ilgili olarak yapılmıştır. Buna göre; tüketicinin sözleşmeden neden göstermeksizin dönmesi durumunda, tüketiciye iade edilmesi gereken tutar ve tüketiciyi borç altına sokan her türlü belge, dönme bildiriminin satıcıya ulaştığı tarihten itibaren kendisine yüzseksen gün içinde ödenecektir. Eski düzenlemede bu süre doksan gündür.

Av. Peren SANRI ARSLAN
0532 396 47 69

Av. Peren SANRI ARSLAN

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      394 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam105
Toplam Ziyaret178184
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.95803.9738
Euro4.88184.9014
Hava Durumu
Anlık
Yarın
12° 5°