• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.twitter.com/@ilgezdi
KENTSEL DÖNÜŞÜMDE TAPU HARCINI İADE ALABİLİRSİNİZ
Son yıllarda tüm Türkiye'nin gündeminde büyük yer tutan kentsel dönüşüm kapsamında İstanbul 4. Vergi Mahkemesi vatandaşları memnun edecek bir karara imza attı.

6306 Sayılı kanun kapsamında yapılan işlemlerde tapu harcı alınmayacağına dair yasal hüküm bulunmasına rağmen vergi dairelerinde aksine görüş bildirilmiştir. Keza 6306 sayılı yasanın uygulama yönetmeliğinin 16. maddesinin 9. fıkrası “(Ek:RG-2/7/2013-28695) (Değişik ibare:RG-25/7/2014-29071) Kanun uyarınca;

a) İlgili kurum veya gerçek veya özel hukuk tüzel kişilerince yapılacak olan işlem, sözleşme, devir ve tesciller ile uygulamalar, noter harcı, tapu harcı, belediyelerce alman harçlar, damga vergisi, veraset ve intikal vergisi, döner sermaye ücreti ve diğer ücretlerden; kullandırılan krediler sebebiyle lehe alınacak paralar ise banka ve sigorta muameleleri vergisinden muaftır.

b) Riskli alanlarda gerçek kişiler veya özel hukuk tüzel kişilerince, İlgili kurum adına değil de kendi adlarına uygulamada bulunulması halinde, riskli alanlardaki yapıların mevcut alanları için daha önce belediyelerce alman harç ve ücretlere ilave olarak, sadece kullanım maksadı değişiklikleri ile yapı alanındaki artışlar için hesaplanan harç ve ücret farkları alınır.

c) Uygulama alanındaki mevcut yapıların İmar Mevzuatına uygun olup olmadığına bakılmaksızın, (a) ve (b) bentlerinde belirtilen vergi, harç ve ücret muafiyetleri uygulanır” hükmüne amirdir.

MAHKEMENİN KARARINA RAĞMEN VERGİ DAİRELERİ HARÇ ALIYORLAR 

Bu açık hükme rağmen vergi daireleri tarafından tapu sicil müdürlüklerine gönderilen yazılarda harç alınacağı açıkça yazıldığından tapu sicil müdürlükleri tapu harcını hem alıcıdan hem de satıcıdan almaktadırlar. 

Bu sebeple 6306 sayılı yasa kapsamında yapılan projelerde satılan taşınmazlarda ek olarak % 4 maliyet artışı oluyordu. Keza harçlar kanunu gereği taşınmaz satışlarında satış bedeli üzerinden % 2 alıcıdan % 2 satıcıdan olmak üzere toplam % 4 alım satım harcı ödenmektedir. İstanbul 4. Vergi Mahkemesi tarafından verilen kararda “ davacı kurum tarafından yapılan bağımsız ölümlerin satışı üzerine tahsil edilen 36.000,00.- TL tapu harcı ve 206,25,.- TL döner sermaye ücretinin iadesi istemiyle davanın açıldığı görülmüştür. Bu durumda 6306 sayılı Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkındaki kanun gereğince harçtan ve döner sermaye ücretinden müstesna olduğu belirlenen davacı tarafından ödenen uyuşmazlık konusu tapu harcı ve döner sermaye ücretinde yasal isabet bulunmamakta ve iptali iadesi gerekmektedir. Açıklanan sebeple davanın kabulüne ….” dair hüküm kurmuştur.

Av. Ali Rıza İLGEZDİ
Whatsapp İletişim Hattı: 0533 259 00 69 
twitter : @ilgezdi

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
11631 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam60
Toplam Ziyaret224132
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.06146.0857
Euro6.78166.8088
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 13° 8°