• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.twitter.com/@ilgezdi
KENTSEL DÖNÜŞÜMDE İKİ FARKLI KDV UYGULAMASI

Maliye'ye göre, kentsel dönüşüm projesi kat karşılığı yapılıyorsa arsanın emlak vergisine esas değeri ne olursa olsun yüzde 1 KDV'ye tabi olacak. Ancak 6306 Afet Yasası kapsamında olsa dahi riskli görülen bir bina kat maliklerinden alman bedel karşılığında yıkılıp yeniden yapılırsa yüzde 18 oranında KDV ödenecek. Bu durumda, 100 bin liralık ev için birisi bin lira öderken, diğeri 18 bin lira vergi ödeyecek. 

Arsası Olmayanlar Parasını Kendi Ödeyecek 

2012 yılında çıkartılan 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun uyarınca afet riski altındaki alanlar ile bu alanlar dışındaki riskli yapıların bulunduğu arsa ve arazilerde kentsel dönüşüm uygulanıyor. Maliye'nin yorumu, riskli olduğu için yıkılacak binasının çevresinde geniş arsası olup, cebinden hiç para çıkmadan kat karşılığı müteahhide binasını yeniden yaptırabilecek olanları sevindirirken, özellikle kent merkezlerinde kalan ve ilave arsası bulunmayan 70-80 yıllık eski binasını yıktırıp parasını ödemek suretiyle yeniden yaptırmak zorunda kalanları üzdü. 

Kendileri Yıktırıyor 

Örneğin Ankara'nın Cebeci, Kavaklıdere, Bahçelievler gibi semtlerinde eski binalar yıktırılıp yeniden yaptırılıyor. Riskli binalar 6306 sayılı yasa çerçevesinde yeniden inşa ediliyor. Bunların bazılarında arsa payı geniş olduğundan ve 2 katlı olan binayı 3-4 kata yükseltme izni olduğu için yeni bina kat karşılığı müteahhide yaptırılabiliyor. Bazı binalarda ise ne fazla arsa, ne de ilave kat izni bulunuyor. Bu binaların sahipleri ise ceplerinden para ödemek suretiyle eski binayı yıktırıp yenisini müteahhide yaptırıyorlar. 

Ödeme Metrekareye Göre Değişiyor 

Yasaya göre, net kullanım alanı 150 metrekareyi aşan tüm konutlardan yüzde 18,150 metrekarenin altındakilerden ise yüzde 1 KDV almıyor. Ancak, konut büyükşehir sınırlarındaysa ve lüks veya birinci sınıf inşaat olarak yapıldıysa emlak vergisine esas değere bağlı olarak daha yüksek KDV ödeniyor. Arsanın metrekare değeri 500-1000 TL arasındaysa yüzde 8, bin liranın üzerindeyse yüzde 18 KDV ödenmesi gerekiyor.

 

Haberin Kaynağı : http://www.ensonhaber.com/kentsel-donusumde-iki-farkli-kdv-uygulamasi-2015-09-23.html
  
1077 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam70
Toplam Ziyaret282795
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.65167.6823
Euro8.95278.9886
Konuk Yazarlar
Hava Durumu